Kouzlo jménem zvuk
Poslední roky jsem měl možnost zjistit, jak moc je zvuk, potažmo vibrace podceňován. Zejména jeho učinky na člověka a jeho psychiku.
Chladniho obrazce
Chladniho obrazce jsou obrazce, které vznikají na tenké vibrující desce (obvykle z kovu), na které je jemný písek či podobný materiál. Vznikají a mění se podle velikosti desky, tvaru desky, frekvence a vibrací.
Chladniho obrazce jsou pojmenované po Ernestovi Chladnim, který je uveřejnil v roce 1787, v kterém obrazce popsal a dokonce napsal i způsob, jak je vytvořit.
Lidé byli těmito obrazci tak fascinováni že Chladni si mohl vydělávat na obživu svými vystoupeními jako učitel a předvaděč. Napoleon Bonaparte o něm prohlásil: „Tento muž zviditelnil tóny“.
Víte, že za potěšení z tezkoucí vody či šumícího lesa můžou také vysokofrekvenční zvuky, které neslyšíte? Jev zvaný hypersonický efekt.
Tento jev má prokázaný a změřený vliv na elektrickou aktivitu mozku. Proto si lidé zpívají či se jim lépe přemýšlí.
Vidět zvuk
Vždy jsem ale měl problém nějak si zvuk představit. Narazil jsem však na něco úžasného.
Snímky amerického vědce a fotografa Lindena Gledhilla, který nafotil šíření zvuku kapalinou. A přesně takové motivy bych chtěl mít na obrazech :). To prostě musím vyzkoušet.
Autor snímků: Linden Gledhill
Více fotografií v článku na boredpanda.com a na jeho stránkách. Odkaz na článek. V něm se dozvíte mnohem více podrobností o tom, jak tyto snímky vznikly. Odkaz na stránky www.lindengledhill.com