Jakou aplikaci používám k nahrávání a zobrazování zvuku pomocí spektrogramu?
Jestli jsem kvůli něčeho chtěl rozkopat notebook, tak to bylo spojenou právě se snahou nalézt software, který zobrazuje POUŽITELNÝ spektrogram. Mimochodem – to, jak je příspěvek poskládán názorně ukazuje co předcházelo nalezení vhodného softwaru :).
FL STUDIO
- Populární software na produkci hudby. Obsahuje plugin Wave Candy.
- Ten nabízí několik zajímavých funkci a také právě spektrogram
- Vše funguje ideálně až na to, že okno má omezenou velikost (nelze tedy zvětšit na celou obrazovku) a nelze ZOOMovat.
- Další omezení spočívá v ořezání maximální horní frekvence na 20 000 Hz. To je mimochodem prvek, na který narazíte prakticky všude. Obecně je totiž v lidech ZAKOŘENĚNO, že zvuk = 20 – 20 000 Hz.
- Pro základní hrátky však plně dostačuje a zjistíte i tak mnohé. Ale ne to zásadní (a v tom to je)
Mnohem lepší soft ABLETON LIVE žádný spektrogram nemá.
Protože jsem chtěl zvuky zkoumat podrobněji, začal jsem pátrat po lepším softwaru na analýzu zvuku. A nastalo něco, co lze nazvat jen TÝRÁNÍ.
- Ubíhala hodina za hodinou
- Vztek vzrůstal (To k.rva neexistuje na světě žádný program, který do prdele zobrazuje spektrogram tak, aby se z něj dalo něco vyčíst?)
- Zkouším jeden program za druhým. Tenhle zobrazuje nesmyslné hodnoty, tento má malé rozlišení, tento je jen v malém okýnku, tento vykresluje křivku tak pomalu, že u toho usnete a stejně neumí zoom (přitom rychlost zjevně není problém, když plugin v FL studiu švihá jak po másle)
- Tento vypadá zajímavě. Proto je jen pro Linux.
- Tonoucí se stébla chytá a tak zkouším i GITHUB a proklínám všechny programátory. Jak si tam pěkně prezentujou ty svoje prográmečky a nabízí je ke stažení, ale běžný člověk si je pak musí zkompilovat, nebo sestavit, tzn MUSI BÝT PROGRAMÁTOR.
- Samozřejmě některé mají demíčka, ale protože si to přece každý normální člověk poskládá a zkompiluje sám, tak se nastaví omezení jen do 3000 Hz.
- Pokud umíte javascript. Můžete mit i úžasné 3D spektrogramy od nějakého borce z googlu (alespoň je demo v prohlížeči). Přidám odkaz.
- Frustrace, vztek
- Další den zjišťuji, že stačí v Googlu přidat nějaké slovo / napsat určitý výraz trochu jinak a dostanete zcela novou sadu výsledků. A celý kolotoč se opakuje.
- K řešení těchto situací by šlo využít některé diskuzní fórum. Ovšem situace na českých diskuzních fórech je taková, že se většinou dozvíte, jaký jste idiot a hlupák a požadované odpovědi se nedoberete. Viz např. můj dotaz na AUDIOZONE
- Já to nechápu. To je snad celosvětově zablokováno. Takový software prostě neexistuje. Přitom FL studio a dema pro prohlížeč jasně dokazují, že výpočetní náročnost rozhodně není problém. ZOOM se dá řešit stejně jako mapy. Až po přiblížení se požadovaná oblast vykreslí detailněji (a nemusí se vykreslovat zbytek). Já si to snad naprogramuju sám.
- Opět tedy koukám na Python a stahuju nějaký komunitou nejlépe hodnocený editor. Nefungují v něm nějaké potřebné knihovny, pořád nějaký problém, zavírám. Později stahuji VISUAL STUDIO 22 od Microsoftu. Vypadá v podstatě identicky, akorát že funguje.
- A propo – asi nemusím zmiňovat, že veškeré předchozí problémové části jsou “hody” pro otravné dementy, díky kterým celá tato situace v podstatě vznikla. Navíc se mi v poslední době několikrát stalo, že na identický dotaz dostávám na Googlu v rozmězí jednoho dne rozdílné výsledky (či některý vypadl). Proto bych se nedivil, kdyby si někdo pomocí javascriptu / css stylů pohrával s výsledky (když už mě otravuje a chce mi jakoukoliv obranu znechutit)
- Kupodivu jsem si nyní – ano, nyní, když píšu příspěvek – vzpomněl na soft na editaci zvuku od ADOBE > AUDITION (stejná společnost, která vytvořila PHOTOSHOP). Zdá se, že má i pěkný spektrogram :D. Vyzkouším, uvidím. (každopádně spouští scénář: “Kámo, na to jsi mohl přijít dřív ne?”. Konec scénáře.)
Audacity (program zdarma)
- Stáhnout možno zde: https://www.audacityteam.org/download/
- software, který umí snad úplně vše co se týče zvuku. Proto se ovládá tak, že hůř to asi už nejde.
- Je to taková učebnicová ukázka softwaru, který dělá nějaký nadšený programátor.
- Po několika letech si všímám skryté funkce (pidi šipečka, která rozbalí nabídku) – tadá, spektrogram.
- Aby se z toho dal udělat použitelný snímek na web, je třeba stopu pokaždé stopu roztáhnout na výšku.
- Okolní lišty nelze schovat (jen na MACu)
- Jako náplast za toto utrpení program nabízí možnost nastavit rozsah frekvencí, které zobrazuje. Nastavuji hodnotu např 26 000 Hz, schválně.
- A teď bacha. Toto jsem zkoušel na klasickém notebooku. Co myslíte, že se stalo? To, co každý automaticky předpokládá. Nad 20 000 Hz prázdné místo.
- Takže další z mnoha momentů, kdy celá tato šílenost zůstává skryta.
- Jenže (a neptejte se jak je to možné) já zkusil ještě jeden notebook – ten má v sobě DOLBY ATMOS. Mimochodem pozor. I na zařízení, které umí zachytávat a zobrazovat frekvence nad 20 000 zavísí na tom, v jaké aplikaci a v jakém formátu je zachytíte. Velice lehce tak může opět dojít k tomu, že frekvence nad 20 000 Hz nebudou zobrazeny (došlo ořezání).
- Pokud však máte vše správně, dojde na moment: “No do prdele / A ku.wa do pierdole / Fuck / apod.”

Pierre Richard
Pointou je výrazný vizuální prvek, díky kterému si lze jednoduše vybavit tento příspěvek + specifické souvislosti