Zvuky a apka

Jak jsem si všiml, můj mozek je citlivý na zvuky. I já si občas rád něco poslechnu. Ale zdaleka ne vše se mi líbí. Navíc v dnešním světě je všude kolem tolik ruchů, že si to mnohdy ani neuvědomujete. Mozek však ano.

Dneska jsem narazil na zajímavý web. Ambient mixer, kde lidé vytváří různé ambientní zvuky (bary, města, cyberpunková ulice, ale i příroda apod.). Zašel jsem tedy do jednoho baru, poslouchám lidi kolem a najednou mě něco napadlo.

Proč ještě nikdo neudělal rádio, které by bylo postavené na principu ambientních zvuků? Ty by se měnily v průběhu dne. Tak jako v reálném světě. Mohly by být různé typy místností.

A co víc, lidé by mohli přidávat své zvuky. Víte kolik je různých nadšenců, kteří si jen tak doma skládají, pobrukují různé melodie? Nebo vytváří uklidňující zvuky? Navíc jak jsem si všiml, když se poslouchá takový šum / ruch kolem – mnohem lépe do něj zapadne v podstatě nekvalitní zvuk. Takže stačí nahrát něco na telefon, někam poslat a buď by se dělal „redakční či hlasovací výběr“ a nebo v případě webu by si takhle každý vytvářel své světy. Pak je ale samozřejmě otázkou datová naročnost / řešení.

Navíc mozek prý taky používá nějaké algoritmy či co. Efekt koktejl party :).

Takto by se daly pořádat různé koncerty, přednášky, zážitky. Nejde o nějakou simulaci světa. Jde hlavně o odrušení nepříjemných ruchů. Paradoxně ruchem :). Myslím, že by se našlo spoustu lidí, které by bavilo přidávat různé rozhovory, které by se použily jako pozadí pro bar atd. Samozřejmě existují metody, jak eliminovat tupce a jejich primitivní nesmysly. Navíc, kdo rád poslouchá debily? 🙂

A dalo by se to spojit i s nějakou aplikací a něco by se dalo pustit jen na určitém místě, takže by se lidi museli i trochu hýbat. A něco by jste mohli dozvědět třeba jen na Lysé hoře :).

Já se teda přiznám, že jsem ještě úplně nepátral jestli už něco takového není – kdyby ano – tím lépe. Nicméně bar, kde mě to napadlo byl ve Vítkovicích. Hned vedle policie ;).

UPDATE:

Ještě jsem se tak trochu zasnil a říkal jsem si, jak by bylo fajn mít informační systém na podobném principu. Takový, který neruší, ale když je třeba, něco napoví. Případně tu a tam někde něco zazní a člověka to může upoutat.

Informace by se mohly vkládat libovolně (samozřejmě při dodržení určitých pravidel). Výsledkem by byl v podstatě šum, a potřebné zvuky by se zesilovaly, přidávaly jen na vyžádání, nebo jiných podmínek. Vše by se dalo zasadit do libovolného prostředí tak, aby to fungovalo jak je třeba.

A proč o tom píšu tak obsáhle? Já mám za to, že zvuk a jeho účinky na tělo/mozek podceňovány. Jak pozitivní tak negativní.