Zvuk, který posloucháte každý den a nejspíš o něm doposud nevíte

  • Možná je to zvuk. Možná jen projev určitých akustických zákonů. Tak či tak – vnímán je jako zvuk / šum / tón o různých frekvencích. Ty se mění podle vzdálenosti odrazné plochy či zdroje zvuku.
  • Možná je Dopplerův jev v jiném podání. 
  • S využitím tohoto zvuku / těchto zákonů, lze určit jakoukoliv pozici v místnosti. Nebo nastavit určitý zvuk tak, aby byl slyšet jen na konkrétním místě.
  • Je dokonce možné, že mozek s tímto zvukem pracuje na podvědomé úrovní

Nejprve šum a různé frekvence

Obyčejný šum, který byl pomocu AUTO FILTER omezen jen na určitý frekvenční rozsah.

1

2

3

4

5

6

7

Aplikace COMB Filtru

Prozatím pár ukázek s různým nastavením. Pointou je, aby bylo zřejmé co vše může člověka zahlcovat za zvuky, aníž by si to neuvědomoval. Takový zvuk může rezonovat a vy to ani nepoznáte. Stejně tak vám vnucovat určitou tóninu a vy to nepoznáte. 

Existuje samozřejmě i vliv pozitivní. To už chce ale pracnější nastavení. To bude přidáno následně. 

2.1

2.2

2.3

2.4

3.1

4.1

4.2

Nahrávka identicky znějícího efektu, která vznikla tak, že jsem na telefonu pustil šum. V druhé ruce držel diktafon a postupně se vzdaloval od stěny. 

Později jsem zjistil, že nejlepší možnosti se nabízí u efektu comb filter, který je součástí balíku VST efektů MAudio Plugin od společnosti Melda Production.

Ke stažení ZDARMA na oficiálních stránkách společnosti

Zajímavé vlastnosti:

Pokud se nastaví úzký rozsah frekvencí, nelze skoro nic slyšet. Čím větší rozsah, tím zřetelnější rezonanční zvuk vzniká.