Yello #1

1997

Music is an interstellar language

Yello / Pocket Universe

Debra Lampshire

Heroes in low frequency

Debra Lampshire

Úžasná řeč. Vystížná slova. To, v čem já zatím trochu pokulhávám :). Tento rok se však zkušenosti těchto lidí, naše zkušenosti, spojí a přepíší se dějiny!

Video / Češi, kteří změnili svět #1 / Vladimír Svatý

Pan Vladimír Svatý

Vynálezce v oboru textilního strojírenství. Předběhl dobu o 50 – 100 let. Má přihlášeno cca 1500 patentů, přičemž jeho nejznámější je používán dodnes a zatím nebyl překonán.

A to vše v době:

“Inženýrku, za tohle by ti asi na západě dali asi hodně peněz co?”
“Ano pane prezidente”. Šup a byl zpět ve vezění. A to jen proto, že vymyslel něco převratného. Načež papaláši zjistili, že se nějak zbrzdil vývoj v textilním průmyslu. Následně dostal za svůj patent odměnu 1 Kč. A poté 5 000 Kčs. A to je řeč o patentu, který se dodnes využívá na celém světě.

O těchto lidech by se mělo mluvit mnohem více. Jsou pro mnohé zdrojem inspirace. Zároveň si taky lze připomenout, jak hrozná doba ještě nedávno byla a jak bychom si měli vážit svobody, kterou dnes máme.

Občas mám totiž pocit, že se máme tak moc dobře, až se začínáme trochu nudit. Což vede jednak k přehlížení určitých varovných signálů a také vytváření jiných, naprosto zbytečných, problémů.

Podívejte se na pozoruhodný příběh tohoto vynálezce v dokumentu České televize / iVysílání

Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson (* 5. října 1958, New York, New York, USA) je americký astrofyzik, popularizátor vědy, ředitel Haydenova planetária a výzkumník při Americkém přírodovědném muzeu. Byl po něm pojmenován asteroid 13123 Tyson, mimo jiné byl také zařazen na seznam sta nejvlivnějších lidí magazínu Time[2] a magazín Discover ho označil za jednoho z deseti nejvlivnějších vědců.

Tyson tvrdí, že zastánci teorie inteligentního plánu maří vědecký pokrok.

Napsal několik prací o náboženství, spiritualitě a spiritualitě vědy. Na otázku, jestli je sám věřící, odpověděl: „Součástí popisu všech vyšších bytostí u všech náboženství, která znám, je několikrát zmíněna jejich laskavost. Když se podívám na vesmír a na všechny způsoby, kterými se nás snaží zabít, nedaří se mi v tom onu laskavost zahlédnout.“

Informace jinak

Málokdy si všímáme skrytých náznaků. Protože v daný moment neexistuje nic, s čím bychom si nějaké sdělení spojili. Jako třeba u tracků níže.

Znám je už od dětství. Prostě hudba co se mi líbí. Jenže po zkušenostech z posledních let jsem najednou až nevěřícně kroutil hlavou. 

No jo, umělci…

To je neuvěřitelné, kolik zpráv dokážou ve své tvorbě ukrýt a pochopíte je až později.  A mnohé jsou ukryté dodnes. Protože jím nerozumíme.

Proto jsem v určité době tolikrát zažíval moment “Jo takhle to mysleli. To opravdu nešlo sdělit jinak?” (situce: pochopení náznaků s odstupem třeba 2 let. Tedy zpravidla když už nebylo vůbec třeba. Ale zase jsem na to přišel sám. A to jen proto, že jsem někde něco třeba i omylem – a – počkat, to by mohlo….aha.). Takže šlo. Jenže to je přeci podstata umění ne? Pokud něco chcete vědět, kupte si knížku. Jsou tam docela zajímavé věci (ano, koupil jsem si knížku).

Byť se já sám věnuji umělecké činnosti, nevěnoval jsem těm divným lidem, kteří ale skutečné vnímají mnohé jinak a proto jsme divní, nějak extra pozornost.

I to se změnilo :). Smysl pro pořádek ne.