- Principem je ovlivňování slyšitelného zvuku pomocí zvuku vysoko či nízkofrekvenčního zvuku, který je sám o sobě neslyšitelný (ultrazvuk, infrazvuk = mimo slyšitelné pásmo)
- Takový postup je skutečně možný. Při zneužití k obtěžování lze ovlivňovat např zvuk hloučku lidí, bavících se opodál a člověk by přísahal, že dotyčné slyšet říkat to, co ve skutečnosti nikdo z nich neřekl.
- Podobná situace – lidé bavící se na chodbě. Pokud je posloucháte přímo přes domovní dvěře, slyšíte to, co skutečně říkají. Jakmile se však přesunete např do další místnosti – najednou slyšíte slova, která jsou do zvuku jejich hlasu přidávány uměle. Za normálních okolností byste tomu, co říkají nerozumněli. Byl by to pouze matný zvuk hlasů lidí opodál.
Shrnutí
- Hlasy mnoha bavících se lidí = ideální nosný zvuk pro přidávání parazitních hlasů
- Stejně tak smích skupiny lidí pachatelé zneužívají pro přidávání zvuků jako “haha, to je debil ten (jméno obtěžovaného), že?”
- Jde mimo jiné o jeden ze způsobů, jakým se vyvolává paranoia či stavy, které lidé popisují “Oni se o mě baví”, “Mě se zdálo, že mluví o mě”
- V tomto případě bývá zneužita i technika, kdy pachatel nesrozumitelně mumlá a tu a tam srozumitelně řekne nějaké slovo. Zpravidla jméno obtěžovaného (to rovněž upoutá jeho pozornost – jde o přirozený reflex) + nějaký údaj, na který je poškozený citlivý (či se tak předpokládá)
- Tato metoda je také používána k obtěžování. Snahou je u poškozeného neustále vyvolávat pocit, že se o něm lidé v okolí baví, mají různé nepříjemné či posměšné poznámky.
- To stejné se také děje s cílem vyvolat konflikt / agresi. Každý z vás jistě někdy slyšel o konfliktu, který byl způsoben něčím jako “já jsem slyšel, že o mě mluvíš”, “to jsi mluvil o mě”, “co jsi to říkal?”
- A samozřejmě se vždy ukáže, že se nikdo o poškozeném ve skutečnosti nebavil. Šlo jen o parazitní zvuky, které vnímá pouze cíl obtěžování.
Související
Tento příspěvek je jeden díl velké skládačky
Případ století
Rezonance
Šum to je um