EVP / Fenomén elektronického hlasu

Nejprve co o tomto jevu říká Wikipedie:

Electronic Voice Phenomena (zkráceně EVP) nebo také česky Fenomén elektronického hlasu jsou zvuky zachycené nahrávacími zařízeními, které připomínají hlas údajně patřící duchům. Zájem různých lidí o EVP vychází z tvrzení, že jde o způsob komunikace mrtvých, usilujících o kontakt s naším světem. Jde o „hlasy“ zachycené na různých nahrávacích médiích, které nepatří žádné rozhlasové stanici, ani staré nahrávce. Bývají často útržkovité, náhodně se objevující.

Z vědeckého hlediska existuje několik teorií přirozeného vzniku EVP, mezi něž patří vrozená tendence lidského tvora hledat v náhodných datech vzory a smysluplné významy (tzv. Apofenie), nebo akustická Pareidolie, případně artefakty tvořené samotnými nahrávacími přístroji a nebo smyšlené „poplašné“ zprávy (tzv. hoaxy).

Celý text na wikipedii

Můj názor

Když to zjednoduším, jde o jev, který vznikne spojením dvou zvuků. Může jít o podobný princip jako u Hypersónického efektu. Tedy vyšší frekvence ovlivňují ty nižší. Samy o sobě však nejdou slyšet. 

A nižší frekvence můžou být v tomto případě Liparský zvuk / tón, který vzniká např. při průchodu větru přes překážku, či jinývhodný zvuk (v okolí, právě puštěný apod.)

No dobře a ty vysoké (parazitní) frekvence se berou kde? U jejich zrodu je něco zcela obyčejného – člověk :). Nicméně souvisí s tím poněkud obsáhlejší téma. A to poměrně neuvěřitelné.

Postupně přidávám další příspěvky a vsaďte se, že dřív či později si položíte otázku „Proč se o tomto neučí ve škole?“.

Související