Blog

WOW / Vidět zvuk

Už nějakou dobu se zajímám o zvuk, akustiku, vibrace. Poslední roky jsem měl možnost zjistit, jak moc je zvuk, potažmo vibrace podceňován. Zejména jeho učinky na člověka a jeho psychiku. 

Vždy jsem ale měl problém nějak si zvuk představit. Narazil jsem však na něco úžasného. 

Snímky amerického vědce a fotografa Lindena Gledhilla, který nafotil šíření zvuku kapalinou. A přesně takové motivy bych chtěl mít na obrazech :). To prostě musím vyzkoušet.

 

Více fotografií na webu autora.

Autor snímků: Linden Gledhill
Odkaz na stránky www.lindengledhill.com

Nejlepší operační systém s hlasovým ovládáním

Denně dělám na počítači a denně kroutím hlavou nad tím, proč se to či ono musí dělat zrovna tak. Proč musí mít windows tisíc funkcí, které vůbec nepotřebuju.

Proč musí sakra běžet desítky nějakých procesů?

 • vypnout je nelze, protože jsou potřebné pro běh systému. Tak proč o nich mám vědět?
 • kdybych chtěl udělat nějaký vir, tak ho akorát pojmenuju system_tool_neco a v tom množství procesů se ztratí. Taky by nešel vypnout.

Proč někdo neudělá operační systém, který bude umět to, co dělá většina lidí. Prohlížeč na net, něco na psaní, mail a pár věcí k tomu. Jednoduchý, nenáročný.

Přiznám se, že nemám praktickou zkušenost s Macem. Většina lidí si jej pochvaluje a možná skutečně funguje tak, jak bych sám chtěl. 

Čím dál více ale citím, že mnohdy musím provádět stále rutinní postupy, které by se daly řešit klidně za chůze a pouhým diktováním. 

Ovládání počítače hlasem. Dneska se dá všude najít nějaký ten hlasový asistent. Ale musíte ideálně umět anglicky a nechtít něco příliš komplikovaného. Existuje však možnost, jak si nastavit vlastní povely pro jakoukoliv akci. Funguje překvapivě dobře a díky podskupinám apod. můžete nastavit hlasové povely v podstatě pro cokoliv.

Jde o prográmek JetVoice: http://www.jrr.cz/jetvoice.php
 
A tak si říkám, co tam pořád ti iženýři těch Googlů a Applů v emerice řeší?

A to mě přivedlo na pokus, jak by se takhle hlasem ovládala administrace WordPressu :). Opět jde o ty stále stejné kroky a možná by to bylo mnohem pohodlnější. 

Jelikož umím naprogramovat akorát echo „Ahoj světe“ a k tomu funkci, která nebude fungovat, tak se asi do ničeho pouštět nebudu. Pointou je spíše chuť podělit se o nápady, úvahy, mnohdy také zjištění jaký jsem idiot, protože mnoho věcí které mě otravují je možno řešit úplně jinak (např ukládání souborů striktně tam kam patří a ne mít vše v STAŽENÉ SOUBORY nebo v té, která byla zrovna tehdy otevřená 🙂 )

 

 

Studie / Proč se nám některé tóny či melodie líbí a jiné vůbec

Zajímavá a podrobná studie o tónech, melodiích, harmonii. Proč se nám některé líbí a jiné vůbec. Můj názor je, že toto je něco, co hodně souvisí s dnešní hudební produkcí a mnoho producentů by toto mělo mít jako povinné studium. 

Text v angličtině.

Odkaz na celý článek:

https://www.journals.elsevier.com/biologically-inspired-cognitive-architectures/news/new-research-reveals-why-some-harmonies-sound-good-but-other

#-3

Klíčové prvky

 • schizofrenie – co když řada případů nemá absolutně nic společného s nějakou psychickou poruchou?
 • psychologie / odborná pomoc – jak to, že vůbec nepracuje s informacemi tohoto typu?
 • obtěžování / psychické týrání – probíhá natolik specifickým způsobem, že se dopoposud nepovedlo kompletně zmapovat co vše s tímto souvisí. S tímto problémem je spojena řada případů, které skončily sebevraždou, úrazem, nehodou díky nepozornosti, špatným rozhodnutím
 • narušování soukromí / sběř a zneužívání citlivých informací – spojeno zejména s počítači a telefony

#-1

Minimálně v Ostravě dochází k hromadnému obtěžování lidí specifickou metodou. Jsou zneužity praktiky jako: obtěžování zvukem, sugesce, podprahová informace. Souběžně s tím probíhá narušování soukromí, zneužívání citlivých informací apod. 

Většina z takto poškozených si to bohužel ani neuvědomuje.

Ostrava 91 / Jak vznikla fotka

Tato fotka je specifická tím, že je focena ve dvou rozdílných časech. Pouliční světla takto brzy svítit neuvidíte a já chtěl zkusit co z toho vyleze :).

Nejprve jsem tedy pořídil panoramatický záběr při západu slunce. Fotka je složena z 5 záběrů na výšku.

Následně bylo třeba počkat až se setmí a rozsvítí pouliční světla. Stativ s foťákem musel zůstat na jednom místě.

Pro fotku se světly jsem ve Photoshopu nastavil krytí na SCREEN. To způsobí, že tato vrstva bude vyditelná jen tam, kde jsou světlá místa (v tomto případě pouliční světla). Zde si můžete porovnat oba záběry přes sebe

Nakonec už zbývala jen klasická postprodukce. Protože při spojování fotek pro panoramatický záběr došlo k nějaké chybce, oblohu jsem nahradil jinou. Ale u takového typu fotky nejde o nic ojedinělého. Navíc Photoshop poměrné nedávno přidal úžasnou funkci na změnu oblohy. Konečně klid od složitého maskování :). 

Aplikace Snoopza

Pokud tento příspěvek někdo využije jako inspiraci pro použití teto aplikace – je debil a pokračuje zde: https://www.nukib.cz/cs/kontakty/hlaseni-kontaktnich-udaju/

Vy ostatní, kteří se, stejně jako já, rádi vzděláváte a informujete, narazil jsem na tuto apku. (Určitě ji máte taky :D):

Snoopza.

Ve zkratce:

 • podrobný návod k instalaci
 • pomocí této aplikace lze získávat prakticky veškerá data z telefonu, kde je nainstalována (např data nutná ke kontrole zaměstnanců, či bezpečnost dětí / partnera – co jiného by taky někoho mohlo napadnout, že)
 • Toto je mimochodem jeden z důvodu, proč si už mnoho let ze zvyku omylem přelepuju kamery na různých zařízeních
 • Vedle dlouhého a podrobného návodu jak aplikaci nainstalovat nabízí autoři samozřejmě i návod jak aplikaci odinstalovat. ten zní asi takto: Vytočte číslo (PIN), tím se dostanete do aplikace a zde odinstalujte
 • A tedy ano, aplikace je pro běžného uživatele zcela skryta
 • Jistě každého napadne, že lze zkoušet každý den jen tak pro  zkrácení dlouhé chvíle pár kombinací pro PIN (kdyby náhodou). Ideálně náhodné kombinace.

Pointou tohoto příspěvku je především osvěta. Protože i já – člověk, který denně sedí u počítače a vyzná se v technice lépe než mnoho lidí kolem je neustále překvapován možnostma jak někoho špehovat.

Prostě dement

„Mě to už nebaví“ > „Co tě nebaví?“ > „No…já mu to pořád vysvětluju / radím / diktuju a on dělá něco jiného“ (hudbu). I takto vypadá křečovitá snaha nějak se zachránit. 

Používá několik hlasů. Vždy co nejotravnější. Stejně zaostalý projev. 

 

Stojaté vlnění

Stojaté nebo také stacionární vlnění je vlnění, jehož každý bod má stálou amplitudu, takže uzly a vrcholy vlnění zůstávají na stejném místě. Stojaté vlnění vzniká tak, že se setkávají dvě protiběžné vlny o stejné frekvenci, nejčastěji jako vlna přímá a vlna odražená od nějaké překážky.

Celý text / Wikipedie

O tomto vlnění se povídá taky např. v tomto videu. Jistě lze najít i video v lepší kvalitě, ale toto video je pro mě zajímavé z více úhlů. Jednak jsem jej sledoval už kdysi a v podstatě a vůbec jsem si nevšiml informací o nějakém stojatém vlnění. Snad proto, že jv tu dobu byl pro mě výraz stojaté vlnění zcela abstraktní pojem. A také Chlandiho obrazce. Jedno jediné slovo – „místnost“ a najednou zcela a naprosto chápu co tyto obrazce znamenají. Viz Jedno slovo a nový strom možností / myšlenek / nápadů

Sluchátka a vliv na okolní zvuky

Za normálních okolností to člověk vůbec neřeší. Ovšem za situace, o které píšu je to jinak. A i tak může nějakou dobu trvat, než si uvědomí jednotlivé souvislosti. Pokud vůbec – ne každý si hraje se zvuky na počítači a přichází tak na mnohá tajemství. 

Co tedy takové sluchátka změní? Schválně zkuste dlaně pomalu přibližovat k uším až do úplného zakrytí. Nejlepší bude, když bude kolem vás alespoň trochu ruch, nebo si pustíte na telefonu nějaký šum – z reproduktoru. V mém případě je to ventilátor od počítače, který poslouchám denně x hodin. 

Čím blíž jsou dlaně uším, tím více lze slyšet vyšší frekvence. Koho by napadlo, že i něco takového může způsobit velký problém. 

 

Zvuk, který posloucháte každý den a nejspíš o něm doposud nevíte

 • Možná je to zvuk. Možná jen projev určitých akustických zákonů. Tak či tak – vnímán je jako zvuk / šum / tón o různých frekvencích. Ty se mění podle vzdálenosti odrazné plochy či zdroje zvuku.
 • Možná je Dopplerův jev v jiném podání. 
 • S využitím tohoto zvuku / těchto zákonů, lze určit jakoukoliv pozici v místnosti. Nebo nastavit určitý zvuk tak, aby byl slyšet jen na konkrétním místě.
 • Je dokonce možné, že mozek s tímto zvukem pracuje na podvědomé úrovní

Lze jej vytvořit zcela jednoduše např pomocí bílého šumu, na který se aplikuje jeden z těchto efektů: chorus, flanger, comb filter

Poslechněte si ukázky

 • šum + chorus
 • šum + flanger
 • šum + comb filter

Nahrávka identicky znějícího efektu, která vznikla tak, že jsem na telefonu pustil šum. V druhé ruce držel diktafon a postupně se vzdaloval od stěny. 

 • šum a diktafon

Později jsem zjistil, že nejlepší možnosti se nabízí u efektu comb filter, který je součástí balíku VST efektů MAudio Plugin od společnosti Melda Production.

Ke stažení ZDARMA na oficiálních stránkách společnosti

Zajímavé vlastnosti:

Pokud se nastaví úzký rozsah frekvencí, nelze skoro nic slyšet. Čím větší rozsah, tím zřetelnější rezonanční zvuk vzniká.

 • několik ukázek

Jen pomocí šumu a tohoto efektu lze jednoduše vytvořit:

 • zvuk, který zní jako lehký vánek
 • horský vítr
 • letadlo
 • hlas

 

Rozhlas.cz / Mohou být pečující i agresivní. Slyšení hlasů je běžný lidský prožitek, říká terapeutka a adiktoložka

Když lidé slyší hlasy ve své hlavě, automaticky se nabízí, že je to průvodní jev nějaké duševní nemoci a že je třeba je umlčet vhodnou medikací. Někomu ale hlasy nejen nevadí, ale mohou pro něj být i příjemnou společností. O slyšení hlasů v Diagnóze F mluvila terapeutka a adiktoložka Lenka Škvorová.

Celý text na webu Rozhlas.cz

Hospodářské noviny / Slyšíte hlasy? Není to nemoc

Úryvek textu: „Slyšení hlasů je psychická realita, když člověk slyší hlas, oblasti důležité pro řeč a slyšení v mozku fungují stejně, jako když hlas slyšíte reálně.

Slyšet hlasy není schizofrenie, hlasy vás nesmí omezovat, důležitý je vztah s hlasem. „

K poslední větě mám značnou výhradu. Pochopíte proč. 

Celý článek a video s rozhovorem na webu ihned: https://domaci.hn.cz/c1-66416760-slysite-hlasy-neni-to-nemoc-nesmi-vas-ovladat-vznikaji-z-traumat-rika-psycholog-hasanb

iDnes.cz / Slyšet v hlavě cizí hlas není nic neobvyklého / Může radit i šikanovat.

Šikanovat? Vážně? #ironie

Dar, nebo prokletí? Řada lidí má zkušenost s neexistujícími hlasy. Pro někoho nemoc, pro jiného spirituální dar. V Česku roste hnutí s názvem Slyšení hlasů, v Evropě má tisíce stoupenců, všímá si článek z týdeníku 5plus2.

Celý článek na webu iDnes: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/neexistujici-hlasy-slyseni-hearing-voices.A190420_210247_zdravi_abr