Teď takhle koukám, jak se přímo před kanceláří srazily auta. A na něco si vzpomněl. Je to jako scéna vystřižená ze sci fi hororu. Ovšem když si přečtete, o čem všem zde na webu píšu (kromě prezentování hezkých fotek 🙂 – nebude to zas znít tak abstraktně.
Pozor letí zvukový impuls
Několikrát jsem zažil moment, který lze popsat něco jako “průlet zvukového impulsu”. Dokonce jej lze někdy i slyšet – zní něco jako pneumatické odpružení od tramvaje, nebo brdové zarážky, které brzdí nákladní vagóny.
Podstatný je ovšem zejména jeden prvek. Někteří lidé jsou pravděpodobně na takový podnět citlivější a reagují na něj. Každý jinak. Proto se např jednou stalo, že stojím před kanceláří, kouřím a najednou “Čšššssss”. V ten moment průdkým poskokem zhasl motor policejního auta předemnou, které objíždělo parkoviště, protože šofér příliš průdce pustil spojku. A přesně v ten stejný moment o pár metrů dál vjelo jiné auto z pruhu do pruhu a to přímo do cesty jinému, takže muselo prudce brzdit a troubit.
Jiná situace: koukám na dvojici mladých cyklistů, kteří stoupají do kopce podél krajnice. Otevřená krajina. “Čšššssss”, jeden z nich najednou vyjel nečekaně do cesty. Jakoby se mu smekla řídítka. Ale naštěstí široko daleko žádné auto.
Proto jsem si dohledal informaci, jakou nejvyšší frekvenci může mít zvuk.
Tomu neuvěříte.
Cca 10 GHz !!!
To je, prosím pěkně, 10 miliard Herzů.
Chápete to?
10 000 000 000 kmitů za vteřinu. Zvuk.
Abych byl přesný, tato frekvence se týká pro šíření pevným materiálem. Při šíření vzduchem je to JENOM cca 3 400 000 000 kmitů za vteřinu (3,4 GHz)
A mě nikdo nevěří, že lze dráždit sliznici zvukem (přitom nos atd jen další tuba + vzduchový sloupec)
Já myslím, že i zde automaticky “No do pierdole….” 😀 (nevýhoda řazení příspěvků od nějnovějších. To co já považuju za vtipný moment je pro většinu z vás neznámá. Chybí souvislosti. A dojdou později u dalších příspěvků.

Spojil si někdo z vás alespoň jednou v životě takové informace? 🙂 Já tedy rozhodně ne. Většinou jsem měl zvuk tak letmo hozený 20 – 20 000 Hz, pak nějaký ultrazvuk a pak už asi světlo nebo co :-).
Rychlost při šíření vzduchem pak už zná každý. Ta se nemění. Proto není tak nereálné, aby se dělo co říkám. Stačí zeď kousek opodál a tlesknutí už slyšíte opožděně. A teď si vemte obláček několika miliard kmitů.
I když jde o rychlost při šíření materiálem, stále je to daleko, daleko za hranicí toho, co jsem čekal. A tím pádem se objevuje další tajemství.
Závěrem. Myslím, že nikdo snad nebude přemýšlet, zda je správné o takových věcech psát (a tím pádem je potvrzovat např. nějakým šílencům). Vždyť tím spíš by se o tom mělo vědět.
To pak informace “Díra v mobílních sítích” získává jiný rozměr. Ale tak, jasně, zvuk je zvuk a rádiové vlny zase rádiové. Rozdíl? No…vlastně pořádně nevím.
Wikipedie:
Záření se může šířit vlnami a pak se nazývá vlnění. Příkladem může být zvuk, který se šíří akustickými vlnami. Nebo může mít charakter proudu částic a pak se nazývá korpuskulární (částicové) záření.
V moderní fyzice se však vyskytuje koncept duality částic a vlnění, který říká, že stejný jev lze popsat jak pomocí vln, tak i pomocí částic. Takto lze na elektromagnetické záření nahlížet buď jako na elektromagnetické vlny nebo jako na proud fotonů.
No tak to jsem z toho jelen teda…..?
